کاربرد, مس, معنویات

۱۲ واقعیت از فلز مس

فروش پودر مس خالص

۱- مس یک ماده معدنی و عنصری است که برای زندگی روزمره ما ضروری است. این فلز به دلیل شکل پذیری بالا ، قابلیت انعطاف پذیری ، هدایت حرارتی و الکتریکی و مقاومت در برابر خوردگی ، یک فلز بزرگ صنعتی است. این یک ماده مغذی ضروری در رژیم غذایی روزانه ما است. و ، خاصیت ضد میکروبی آن به طور فزاینده ای برای جلوگیری از عفونت مهم است. بعد از آهن و آلومینیوم از نظر مقدار مصرف شده در دنیا در رتبه سوم قرار دارد.

۲- سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) تخمین می زند که هر آمریکایی متولد ۲۰۰۸ از ۵۹۴ کیلو گرم مس در طول زندگی خود برای مایحتاج زندگی ، سبک زندگی و سلامتی استفاده خواهد کرد.

۳- برآورد می شود منابع شناخته شده زمینی مس ۱٫۶ میلیارد متر تن مس باشد.

۴- مس عنصر شماره ۲۹ در جدول تناوبی عناصر است. این فلز نیمه قیمتی ، غیر آهنی ، قابل انعطاف و صدها کاربرد در زمینه های برق و الکترونیک ، لوله کشی ، ساخت و ساز ساختمان و معماری ، صنعت ، حمل و نقل و محصولات مصرفی و بهداشتی دارد.

۵- نقطه ذوب مس خالص ۱٫۹۸۱ درجه فارنهایت (۱۰۸۳ درجه سانتیگراد ، ۱۳۵۶ درجه سانتیگراد) است. مهمترین خواص آن شامل انتقال حرارت ، رسانایی الکتریکی و مقاومت در برابر خوردگی است.

۶- مس به راحتی با سایر فلزات آلیاژ می شود. در حال حاضر ، بیش از ۵۷۰ آلیاژ مس در انجمن ASTM ذکر شده است. آنها با شماره های قبل از “C” مشخص می شوند و توسط انجمن توسعه مس برای ASTM تعیین و بررسی می شوند. بیش از ۳۵۰ آلیاژ از آنها توسط سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده به عنوان ضد میکروب تأیید شده اند.

مواردی که باید در مورد مس بدانید.

۷- برنج ها و برنزها احتمالاً شناخته شده ترین خانواده های آلیاژهای پایه مس هستند. برنج ها عمدتا مس و روی هستند. برنزها عمدتا مس به همراه عناصر آلیاژی مانند قلع ، آلومینیوم ، سیلیکون یا بریلیم هستند.

۸- ایران روی کمربند متالوژنی مس و طلای نئوتتیس و در مرکز آن واقع است. این کمربند که از رشته‌کوه‌های آلپ شروع می‌شود پس از گذر از سرتاسر غرب به شرق ترکیه از شمال غرب وارد ایران می‌شود و در طول کمان ماگمایی ارومیه دختر امتداد یافته و از جنوب شرق کشور وارد پاکستان می‌شود و در نهایت تا هند، تبت، چین و جنوب شرق آسیا امتداد می‌یابد. به عقیده صاحب‌نظران متخصص در اکتشاف مس و طلا موقعیت ایران ازنظر ذخایر شناخته‌شده و اکتشاف نشده این دو ماده با ارزش بسیار حائز اهمیت است و پتانسیل‌های اکتشاف نشده بسیاری در نقاط مختلف ایران‌زمین به‌صورت بکر و دست‌نخورده باقی‌مانده است.

۹- به دلیل سهولت ساخت ، ماشینکاری و مقاومت در برابر خوردگی ، برنج به آلیاژ استانداردی تبدیل شد که تمام ابزار دقیق مانند ساعت  و کمک ناوبری از آن ساخته می شدند. همچنین ساخت محصولات تزئینی به رنگ طلا نیز به صورت عمده استفاده میشود.

۱۰- برنز از آهن خالص سخت تر و در برابر خوردگی بسیار مقاوم است. برنز نیز از مس خالص سخت تر است ، بنابراین مصریان از آن برای سلاح ، زره پوش ، ابزار و از همه معروف تر مجسمه سازی استفاده می کردند. مخصوصاً برای مجسمه سازی بسیار مناسب است زیرا هنگام گرم شدن منبسط می شود (گوشه ها و شکافهای قالب را پر می کند) ، سپس با خنک شدن منقبض می شود تا مجسمه از قالب جدا شود.

۱۱- فلز بل ، که هنگام ضرب بسیار زیبا به نظر می رسد ، یک برنز است که حدود ۲۰-۲۵ درصد قلع دارد. مجسمه سازی برنز از نظر فنی برنجی است که محتوای قلع آن کمتر از ۱۰ درصد است و دارای ترکیب روی و سرب است.

۱۲- از دیگر خانواده های آلیاژهای مس می توان به نیکل-مس و نیکل-مس-روی اشاره کرد که غالباً به عنوان نقره های نیکل همراه با بسیاری از آلیاژهای خاص دیگر شناخته می شوند.

جهت خرید پودر مس تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *