اکسید, پیگمنت (رنگدانه), کاربرد, معنویات

رنگدانه های اکسید آهن(پیگمنت های رنگی)

پیگمنت سنتزی

رنگدانه های اکسید آهن

از زمان ایجاد نقاشی های غارنوردی انسان در لاسکو فرانسه ، ده ها هزار سال از رنگدانه های اکسید آهن طبیعی در هنر استفاده میشده است.

رنگدانه های اکسید آهن ، که ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشند ، از زمان آغاز بکار نقاشی روی دیواره غارها به عنوان رنگ دهنده استفاده می شده است. رنگدانه های طبیعی از چندین ماده معدنی اکسید آهن به دست می آیند (رنگدانه های قرمز از هماتیت گرفته می شوند.)

رنگدانه های زرد ، قهوه ای و اخرا از لیمونیت گرفته شده اند و همچنین مگنتیت یک رنگدانه اکسید آهن سیاه ایجاد می کند. رنگدانه های مصنوعی در شرایط کنترل شده ای تولید می شوند به طوری که اندازه ذرات ، توزیع و شکل می توانند با دقت تکرار شوند ، در نتیجه یکنواختی عالی ، کیفیت رنگ و خلوص شیمیایی ایجاد می شود.

رنگدانه های اکسید آهن موادی نسبتاً ارزان قیمت هستند که به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید در برابر تغییر رنگ مقاومت می کنند ، مقاومت شیمیایی خوبی دارند و در شرایط عادی محیط پایدار هستند. بیشترین کاربرد رنگدانه ها در رنگها ، پوششها و مصالح ساختمانی مانند محصولات بتونی ، ملات ، سنگ فرش و کاشی های بام است. از رنگدانه های طبیعی در جایی که سازگاری رنگ از اهمیت بیشتری برخوردار است ، در حالی که رنگدانه های مصنوعی در رنگهای پوشش بالا که سازگاری رنگ مهم است ، استفاده می شود.

اکسید آهن میکرو خاصیت منحصر به فردی به رنگ و پوشش می بخشد زیرا ذرات پوسته پوسته به گونه ای تراز می شوند که در برابر نفوذ رطوبت و گازها مقاومت کنند. این پوشش ها می توانند از خوردگی و زنگ زدگی فلزات جلوگیری کرده و در برابر تاول زدن ، ترک خوردن و لایه برداری نیز مقاومت کنند.

رسوبات رنگدانه اکسید آهن در بسیاری از مناطق زمین رخ می دهد ، اما فقط در چند کشور به طور قابل توجهی توسعه یافته است. کشورهایی که به دلیل تولید رنگدانه های اکسید آهن شناخته می شوند از نظر تاریخی شامل قبرس ، فرانسه ، ایران ، ایتالیا و اسپانیا هستند. کشور هایی که اخیرا مورد توجه قرار گرفته اند شامل هند، اسپانیا و هندوراس هستند.

رنگدانه های اکسید آهن به عنوان رنگ دهنده برای لعاب سرامیک ، شیشه ، کاغذ ، پلاستیک ، لاستیک و منسوجات و همچنین در لوازم آرایشی و جوهر مغناطیسی و تونر استفاده می شود.

از پوشش های اکسید آهن میکایی برای کاربردهای سنگین در محیط های سخت ، از جمله مخازن صنعتی ، پالایشگاه ها ، کارخانه های شیمیایی ، سکوهای حفاری و پل ها و حتی در برج ایفل استفاده شده است.

۰۹۱۲۰۴۹۳۵۶۸
۰۹۱۹۳۶۸۳۲۸۹

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *